great expectations.

great expectations.

2024. november 5., kedd

más gyerekének is van arra egy hetedik érzéke, hogy kizárólag akkor van jól el egyedül váratlanul hosszú ideig, amikor direkt nem kezd bele az illető szülő semmi hosszadalmasabb, hasznos dologba? ellenben amikor - látva, hogy a gyermek teljesen belefeledkezett, kivételesen aktív asszisztencia nélkül egy játékba - elkezdene valamibe ő is belefeledkezni (mondok egy nagyot: rossmannos rendelés), azonnal megjelenik a csemete, hogy “másszunk fel a mamihegyre?” (nem fiktív példa)? 

hétköznapjaim két cirkalmas körkérdésben.

különben pont azzal az egy darab, az enyéimmel hasonló korú kisgyerekes anyuka barátnőmmel értekeztünk a múltkor arról, hogy mennyire esélytelenek vagyunk újabban elintézni bármit. korábban á. alvásidejében gondoltam át a soron következő bevásárlásokat mondjuk, vagy akkor végeztem hosszabb kutatómunkát (ajándékok, ruhák stb.). ennek ugye most eléggé lőttek, mert j. ennek az idősávnak egy részében ébren van, aztán mire őt is elaltatom, nagyjából agyilag zokni vagyok, és még az se jut eszembe, hogy amúgy írtam előre listát a lopott másodperceimben, amit akár elő is vehetnék. a másik opcióm az éjszaka-hajnal lenne, olyankor viszont vagy szintén agyhalott vagyok, vagy túl zaklatott a nehéz éjjel miatt, netán dacoskodom a világgal - nehogymár még olyankor is hasznos legyek! 

ha elő kell vennem mégis valamiért a mobilom úgy, hogy á. látja, mindig elmondom az okát, de néha még így sem tolerálja (érdekelni különösebben nem érdekli, fotókat néha megnézhet rajta ő is, meg kép nélkül hallgattuk már különféle állatok hangját). és tudom, emiatt sokan megköveznének, de néha visszasírom azt az időszakot - kizárólag ebből a szempontból -, amikor még maratoni szoptatásokat tartottam, és közben volt időm napközben szociális életet élni, éjszaka pedig netflixezni. j. szoptatásai alatt fel sem merül a telefonozás, ő teljesen funkcionálisan, étkezésre használ, sőt, ha végzett, még kicsit mérges is tud lenni, hogy jön a tej. á. viszont egy-másfél órát fixen csüngött rajtam (ami az első 3-4 hónapban a nap nagy részét le is fedte), és hát, a köztes időben sem nagyon szeretett nélkülem lenni. és továbbra is azt gondolom, hogy a korábbi életvitelemhez képest az egy brutális ingermegvonás volt, tulajdonképpen egy teljesen természetellenes létforma számomra, és ha nem lett volna telefonom, akkor valószínüleg megkattantam volna kicsit. félre értés ne essék, szerintem is el lehet merülni a kisbabánk tekintetében öt percre, tízre, tizenötre, de az egy óra - számomra - nem valószerű. (pláne, hogy á. amúgy ezt a mutatványt általában csukott szemmel csinálta, eleinte jól meg is tévesztve engem azzal, hogy juhúú, elaludt.)

hogy mit akartam ebből az egészből kihozni? talán csak annyit, hogy rohadt nehéz ez az idei blogvember, mégis nagyon jól esik, hogy kisajtolok magamból időt magamra. 

3 megjegyzés:

  1. a hosszu szoptatasok: hard relate! nalunk is hasonlo volt.❤️❤️sot, M. meg mindig csak ugy tud aludni delutan bolcsi utan, hogy valamelyik karomra igenyt tart, es a labat is a labamon tartja. es igen, babakent neki is egybeertek a szopizasok a bealvasokkal, nem volt egyertelmu hatarvonal (az volt egyertelmu, hogy o szigoruan csak teljes testkozelsegben tudja magat komfortosan erezni). az ingermegvonasra: ahogy az anyak tobbsege ma megeli a posztpartum idoszakot, kvazi szeparacioban, az teljesen idegen a biologiai normanktol. ahogy a legtobb kisbaba idegrendszeri elvarasa a testkozelseg, ugy az anyake is a ‘megtartas’, egy tamogato kozosseg lenne, ahogy az emberiseg hajnalan, abban az idoszakban, ami az idegrendszeri elvarasainkat alakitotta. valoszinuleg a szulove valas se lenne annyira sokkolo, kevesbe lenne normativ krizis, ha lenne egy ilyen megtarto, segito hatter (‘evolved nest’). ez akar szakpolitikai kerdes is lehetne, ha a politikai donteshozokat igazan erdekelne a jovo, es kicsit is fontos lenne nekik a kisgyerekek, gyerekek mentalis egeszsege (ami szorosan kapcsolodik a szuloi mentalis egeszseghez); de befejezem, mielott meg nagyobb ‘rant’ lesz a kommentembol (nyilvan a ma reggel hirei extra indulatokat keltettek bennem). ❤️

    VálaszTörlés
  2. ahh, köszi, hogy ezt leírtad, főleg, amit az ingermegvonáshoz! sokszor én is elfelejtem, hogy valóban a testközelben lévő támogató közösség hiánya evoluciósan nem természetes. talán azok is elfelejtik, akik fújjognak az olyan posztpartum nőkre, akik a telefonjukon lógnak megerősítést keresve a baráto chatekben és a mindenféle okos kisbabás cikkekben. 🥹

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. kepzeld, creusa, van egy ismerosom, aki a gyereke szuletese utan a pasijaval egyutt egy buddhista kozossegben elt valahol Spanyolorszagban. ezt en a gyerektelen idoszakomban fel nem tudtam fogni, de M. szuletese utan, amikor mar meg tudtam fogalmazni magamnak, hogy mennyire termeszetellenesnek erzem, hogy csak mi ketten vagyunk es a baba (raerositett a Covid, meg az eredetileg hozzank segitseg celjabol elutazni tervezo anyukam balesete, ami miatt kb. egy evre le is rokkant), na, azutan mar ereztem, hogy ez zsenialis huzas volt a kolleganom reszerol (ha tenyleg olyan tamogato kozosseg vette korul, ahogy en kepzelem). a legdurvabb kisbabas idoszakokban nekem is a telefonom volt a fo kapcsolodas a vilaghoz, masokhoz (es vicces modon kapu volt rengeteg, azota nagyon hasznosnak bizonyulo ismerethez babakrol, idegrendszerrol, onmagamrol…). de ettol meg neha eldobnam…csak hat, na. meg mindig ez a fo kapcsolodasi pont sokakkal (nagyon durvan atalakitotta a szocialis halomat a gyerekes let, nem jo iranyba). persze egy nagy kisgyerek mellett igyekszem sokkal tudatosabban hasznalni. nem mindig sikerul🙈 amikor en is faradt, szomoru es tulstimulalodott vagyok…de ma pl. tudatosan hangoltam a magamat, hogy a letaglozott doomscrollingot a leheto legminimalisabbra szoritsam.

      Törlés